Jak se připravit na masáž

Jak se připravit na masáž

Jdete na masáž poprvé?

Masáže těla v mém podání jsou vždy velice příjemné. Rozhodně se nemusíte bát, že byste pocítili příliš silný tlak nebo nadměrnou bolest. Napjatý sval nebo zatuhlý kloub se sice při určitém hmatu může citlivěji ozvat, avšak vynasnažím se takové místo promasírovat a uvolnit, aby bolest brzy odezněla. Dlouholetými zkušenostmi jsem si ověřil, že je mnohem účinnější provádět vícekrát po sobě hmaty s mírnějším tlakem, které daleko lépe proniknou do hlubších vrstev namoženého svalu či bolavého kloubu. Nepřiměřený tlak by způsobil silnou bolest, vaše tělo by se při reakci na ni stáhlo a místo žádoucího efektu uvolnění by došlo k ještě závažnější blokádě kloubu nebo smrštění svalu.

Pokud si netroufáte přijít sami, můžete s sebou vzít někoho blízkého – svou druhou polovičku, syna nebo dceru, třeba i kamaráda nebo kamarádku, kteří u mě již byli a mé masáže se jim líbí.

Co učinit před masáží:

Je nanejvýš vhodné  hodinu až dvě před masáží vynechat vydatné jídlo. Určitě však doporučuji pít vodu nebo bylinné čaje podle vlastní potřeby. Z nedostatku tekutin by vás při masáži mohla rozbolet hlava, což by snížilo její blahodárný účinek. S žaludkem přeplněným tekutinou by se vám mohlo špatně ležet na břiše. Před začátkem masáže i při ní mě samozřejmě můžete požádat o vodu k pití, nebo využít toaletu.

Pokud je to možné, osprchujte se před příchodem na masáž příjemně teplou vodou. Budete se cítit svěžejší a zároveň připravíte tělo, jehož svaly se zahřejí a uvolní, masážní prostředky se vstřebají hlouběji do pokožky.

Co svléknout?

Po vstupu do masérny se, prosím, vyzujte a boty můžete nechat na koberci u dveří. Využijte přezůvky, připravené na botníku v blízkosti vchodu. Oblečení si, prosím, odložte do skříně pro klienty. Můžete si zapůjčit župan, ve kterém lze bez ostychu přejít od skříně k lehátku a zpět nebo na toaletu. Při svlékání se nemusíte stydět – zatažené závěsy vám zajistí diskrétnost a já na vás bez svého zraku ani vidět nemohu.

Před celkovou masáží je třeba se svléknout do spodního prádla. Pro masáž zad a šíje postačí svléknout se do půl těla a rozepnout a povolit kalhoty. Některé masáže se provádějí v oblečení, v takovém případě je dobré mít na sobě volné kalhoty a pohodlný vršek. Při masáži vás přikryji dekou a odhalená zůstane jen právě masírovaná část těla. Pokud je vám chladno, nebojte se požádat o deku navíc.

Je bezpečnější sundat si řetízky, náhrdelníky, náramky, prstýnky či hodinky. Znečistily by se od masážního prostředku. Kdybych o ně během masáže náhodou zavadil, mohlo by dojít ke zranění. Máte-li delší vlasy, bude potřeba je stáhnout tak, aby krk zůstal zcela volný. Sponky jsou vám v masérně k dispozici.

Které části těla nemasíruji?

U mě se nemasíruje přední část krku a intimní oblasti (prsa, inguinální oblast).

Co učinit po masáži?

Po skončení masáže je vhodné chvíli setrvat na lehátku, aby se uklidnil krevní oběh a vyvarovat se prudkých pohybů při vstávání či oblékání. Je žádoucí vyvarovat se těžké práci, velké námaze nebo cvičení, protože neopatrným pohybem by se mohly uvolněné klouby opět zablokovat a rozehřáté svaly smrštit či přepnout.

Masáž povzbuzuje metabolismus a urychluje látkovou výměnu. Dostatek tekutin, především vody, je pro tělo podmínkou dobrého vylučování toxinů a odpadních látek metabolismu.

Ideální je v domácím prostředí dále odpočívat. Můžete si třeba uvařit dobrý bylinný čaj, zabalit se do deky a za zvuku příjemné relaxační hudby nebo četbě oblíbené knížky zcela přirozeně odplynou každodenní starosti. Po příjemné masáži se jistě v noci dostaví klidný a občerstvující spánek.